Filtreli Zeytinyağı ile Filtresiz Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Filtreli Zeytinyağı ile Filtresiz Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmez tatlarından biri olan zeytinyağı, filtresiz ve filtreli olmak üzere farklı seçeneklerde sunulur. İki seçenekte de zeytinler toplandıktan sonra aynı aşamadan ve titizlikten geçer. Fakat son aşamada filtreli zeytinyağı, filtre makinasından geçirilerek tortu ve zeytin parçalarından ayrılır. İki zeytinyağının da kendine has özellikleri ve tadı bulunur. Bunlar arasında karşılaştırma yaparak kendiniz için seçim yapma imkânınız mevcuttur.

Filtreli Zeytinyağı Nedir?

Natürel zeytinyağı olarak da bilinen filtresiz zeytinyağı, daha bulanık bir renge sahiptir.  Bunun nedeni içerisindeki tortuların filtreden geçirilip temizlenmemesidir. Filtre edilmeyen yağlarda, tortu ve zeytin parçaları yer aldığından dolayı daha meyvemsi ve ağır bir tada sahiptir. Bundan dolayı her yemekte ya da tatlıda kullanılmaz. Filtresiz zeytinyağları, 3-4 ay gibi bir sürede tüketilmelidir. Çünkü filtreli yağlara göre güneş ve ısıya karşı daha dayanıksızdır. Aynı zamanda yağ içerisinde yer alan zeytin posaları, bir süre geçtikten sonra zeytinyağını fermantasyona uğratarak tadını ve tazeliğini kaybetmesine sebebiyet verir. Dolayısıyla filtresiz yağlar hızlı tüketim yapılacak bir gramajda tercih edilmelidir.

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Toplanan zeytinler, sıkılıp ezildikten sonra yağ içerisindeki posa ve parçaların temizlenmesi için filtreleme makinasından geçirilir. Filtre edilmemiş zeytinyağı içerisinde herhangi bir posa ya da parça bulunmaz. Dolayısıyla berrak bir görüntüye ve yoğun bir kıvama sahiptir. Aynı zamanda posa bulundurmadığı için fermantasyona girme riski düşüktür. Bundan dolayı uzun süre bozulmadan kullanılmak için uygundur. Ayrıca, asit ve peroksit değeri düşük, polifenol oranı ise yüksektir. Filtresiz yağların tadı filtreli yağlara göre daha hafiftir. Bundan dolayı özellikle kızartma işlemlerinde kullanılması önerilir. Aynı zamanda hafif bir baharatlı tada sahip olan filtreli zeytinyağları; salata, kahvaltı ve ara öğünlerde de sıklıkla tercih edilir.

Zeytinyağı Nasıl Filtre Edilir?

Hasat edilen zeytinlerin fabrikaya taşınması ile filtreleme aşaması başlar. Zeytinler, yağın tadına etki edecek dal ve yapraklarından ayrılarak, üzerinde yer alan toz ve ilaç kalıntılarını yok etmek için yıkanır. Daha sonra zeytinlerin yağını iyice çıkarmak adına kırma işlemi yapılır. Hamur kıvamına getirilen zeytinler, yoğurma bölümüne alınır. Burada preslenerek, yağ damlacıkları elde edilir. Daha sonra yağın içerisinde yer alan tortu ve zeytin parçaları filtreleme makinası yardımıyla dışarı atılır. Filtreleme işlemi sayesinde sofralarınıza berrak bir zeytinyağı ulaşır.

Kariafarm Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı

2019 yılından bu yana hizmet veren Kariafarm, sizlere birçok çeşit zeytinyağını en yüksek kalitede sunmaktadır. Özellikle erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı çeşidi, erken hasat edilen zeytinlerin soğuk sıkılmasından dolayı içeriğindeki tüm vitamin ve mineralleri korumaktadır. Dolayısıyla Kariafarm Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı insan sağlığı için büyük faydalara sahiptir.

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının yararları arasında sindirimi güçlendirmesi ön plana çıkmaktadır. Günlük olarak tüketildiği taktirde bağırsak sorunlarında azalma görülür. Cilt ve saç sağlığı için yararlıdır. Özellikle egzama hastalığı için sıklıkla önerilmektedir. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olan soğuk sıkım zeytinyağı, gelişim aşamasında olan çocuklar için tavsiye edilmektedir. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı tokluk hissi verdiğinden dolayı, diyet yapanların da listelerinde yerini almaktadır. Üstün kaliteye ve lezzete sahip zeytinyağları ile adından söz ettiren Kariafarm hem lezzetli hem de insan sağlığına yararlı birçok zeytinyağı çeşidini sizlere sunmaktadır.


Daha eski gönderi daha yeni gönderi